בית תומך

למי מיועד בית תומך

בשנים האחרונות בית תומך הפך לפתרון מגורים פופולארי בקרב בני הגיל השלישי. הדבר מתרחש על רקע העלייה בתוחלת החיים בישראל ועם הרחבת ספקטרום השירותים עבור בני גיל הזהב שניתנים במסגרת בית תומך במקומות השונים. בהקשר זה חשוב להבחין בהבדלים בין דיור תומך למסגרות של הדיור המוגן. מרכזי הדיור המוגן נועדו לאפשר לבני גיל הזהב, אשר מתפקדים באופן עצמאי לחלוטין ואינם זקוקים לעזרה או ליווי סיעודי, לחיות במסגרות מגורים איכותיות ונוחות, לצד קשישים אחרים ללא צורך לדאוג לתחזוקת הבית השוטפת כגון, ניקיון ובישול הארוחות.

חיי קהילה במסגרת בית תומך למבוגרים

כאשר מדובר על בית תומך למבוגרים במרכזי הדיור המוגן, לרוב מדובר על יחידות דיור מאובזרות הממוקמות בתוך מתחמים רחבי ידיים לצד אולמות להרצאות, ספרייה, חדרי פעילויות, בריכה שחייה, חדר כושר וכדומה. למעשה, החיים במסגרת בית תומך למבוגרים  מתנהלים במעין קהילה, בה חיים בני הגיל השלישי, כאשר כל צרכיהם היומיומיים מקבלים מענה מיטבי מבלי לצאת מהמתחם. קהילה המספקת סביבה נוחה, מוגנת ובטוחה לחיות בה.

מסגרת טיפולית

הקונספט של בית תומך בירושלים נועד לאפשר לבני גיל הזהב, שחיים שנים רבות בדיור המוגן, להמשיך להזדקן בסביבה אליה הם הורגלו למרות השינויים שחלים בתפקודם. למעשה, בית תומך בירושלים הוא מעין הכלאה בין בית אבות עם השגחה רפואית וסיעודית מלאה לבין דיור מוגן, על כל המאפיינים הקהילתיים שמאפיינים אותם. בית תומך ברמת גן ערוך לתת מענה מיטבי לקשישים הזקוקים לעזרה בפעולותיהם היומיומיות, גם כאשר הם לא מתפקדים באופן עצמאי. במקרים רבים בית תומך ברמת גן יכול להיות כתובת זמנית גם עבור קשישים הזקוקים לתקופת החלמה עקב, פציעה, תאונה, או מחלה.

מציאת בית תומך איכותי

דיור תומך במסגרת בית תומך ברמת חן מהווה חלק אינטגרלי מהמתחם של הדיור המוגן ומיועד לבני גיל הזהב המאבדים את עצמאותם התפקודית. בית תומך ברמת חן של חמה מספק מענה טיפולי מותאם במסגרות מתאימות בהתאם לרצף התפקודי לרבות דיור מוגן, דיור תומך ומחלקות סיעודיות נפרדות. בית תומך מבית חמה מעונות הורים, מאפשר קבלת שירותים פרא רפואיים ורפואיים כוללניים ויעילים בהתאם למצבי הבריאות המשתנים של הדיירים. הדבר מאפשר גם למי שנזקק לסיוע מוגבר במבחינה סיעודית להמשיך ליהנות מפעילות חברתית ותרבותית וחיי קהילה עשירים.